Рейтинг – це кількість людей (в абсолютних цифрах або у відсотках), які проконтактували з подією. Тобто, подивилися телепрограму або переглянули рекламний ролик.
Якщо ми говоримо про вираження у відсотках, то ці відсотки рахуються від певної базової аудиторії (про це поняття ми поговоримо пізніше). Наприклад від представників цільової аудиторії бренду. Або від баїнгової аудиторії телеканалу. Або просто від усього населення загалом.
Рейтинг у тисячах (‘000) = аудиторія програми поділити на населення.
Рейтинг у % = аудиторія програми поділити на населення x 100%
Дані щодо аудиторії отримують від дослідницьких компаній (наприклад, для телебачення – це дані піплометричної панелі GfK Ukraine).
Наприклад, населення міста А – 600’000 осіб. Програму “Вгадай мелодію” дивилися 200’000 осіб. Таким чином, рейтинг цієї програми для жителів цього міста = 200’000/600’000 = 33%.
Рейтинг – це базовий медіапоказник. На його основі ґрунтується вся система оцінювання ефективності реклами загалом. Теоретично, більшість інших параметрів можна розрахувати на основі рейтингу.
Згадуючи цей показник, завжди потрібно уточнювати, за якою аудиторією надається рейтинг.
Просто “рейтинг шоу був 7%” ні про що не говорить. Тому що телеканали найчастіше дають рейтинги за своїми базовими аудиторіями, які відрізняються. А дослідники частіше подають рейтинги за аудиторією 18+, як прийнятою “єдиною валютою”. Хоча якщо говорити про “все населення”, то це аудиторія 4+, оскільки телевимірювання проводяться за глядачами, починаючи з 4 років.
У звичайному житті є багато рейтингових систем, побудованих за типом “табелі про ранги”, тобто за номерами. Це не стосується рейтингів у медіа. Років 10 тому директор одного міського каналу декларував, що рейтинг його каналу 3. Ну, в Інтера 1, в 1+1 – 2, а в нього 3. Таке застосування терміна “рейтинг” у цьому випадку некоректне.